Duvar Kaplama Panelleri Genel Olarak Nedir ?

Blog kategorisindeki bu yazı 06 Aralık 2014 tarihinde tarafından yazılmış ve 4 yorum var.

Neden Duvar Kaplama Paneli Yapmalıyım?

Duvar kaplama panelleri, yapılarınıza şıklığı ve rahatlığı getiren dekorasyon ürünüdür. Dekoratif duvar panelleri  İç duvar kaplama panelleri ve dış duvar kaplama panelleri olarak ikiye ayrılır.

Mekanın göze hitap etmesini yani şık görünmesini istiyorsanız eğer  iç duvar kaplama panelini tercih edebilirsiniz. İç dekorasyon duvar kaplama panelleri sizi boya derdinden kurtarır, ortamınızın daha ferah ve daha güzel görünmesini sağlar. Fakat duvar kaplama paneli seçerken bulunduğunuz ortamın atmosferine göre seçim yapmalısınız. İhtiyacınızı iyi belirlemeniz durumunda kolayca ve uygun fiyata ürünleri assastone firmamızdan temin edebilir ve kolaylıkla montajını yapabilirsiniz.

duvar kaplama paneli montajı

 

Duvar kaplama tahta görünümlü, çıta görünümlü, çerçeve, dolgu ve geniş tabanlı duvar kaplamaları olamak üzere 4 çeşittir. Duvarın ses ve ısı yalıtımını önemli ölçüde etkilemektedir. Isı yalıtımını sağlayan duvar kaplamalarında duvar ve kaplama arasına ısı sızmasını engelleyen izocam, cam yünü ve izomantar gibi araçlar konulmaktadır.

şömine duvar paneli

 

 

Duvarlar kaplama malzemesi arasına konulan alüminyum levha ,naylon gibi araçlar duvardan nemin geçmesini engellemektedir. Özellikle günümüzde binaların estetik görünümleri ve ısı yalıtımları için birçok kaplama teknolojisi bulunmaktadır. Binanın dış yapısının üstüne monte edilebilen, alüminyum, ahşap, mermer, granit, limra, kompozit, siding  gibi kaplama yöntemleri mevcuttur.

Bu teknolojiler ile evleriniz hem daha güzel bir dış görünüme sahip olmakta hem de daha iyi bir ısı yalıtımı sağlamaktadır. Duvar kaplamanın alternatifi olan ahşap kaplamalar ise daha az bakım gerektirmesi ve fiyat avantajı ile en çok tercih edilen kaplama türlerindendir.

 

duvar kaplama panelleri

Duvar Kaplama Panellerinin Teknik Detayları

Duvarlar, analitik olarak incelendiğinde üç ayrı bölümde ele alınır ve bu bölümler; dış duvar kaplama paneli , çekirdek ve iç duvar kaplama panelidir. Bunlardan dış duvar kaplama panelleri, dış duvarın dış yüzünde bulunan ve yapının dış atmosferle doğrudan temas eden yüzeylerini oluşturmaktadır. Doğrudan yapı dışından yani atmosferden gelen zararlı etkilerden duvar çekirdeğini koruma görevi dış kaplama malzemesi tarafından karşılanmaktadır.  Bu malzemelerin, atmosferin kimyasal etkilerine dayanıklı olması ,güneş ışınlarının zararlı etkilerinden bozulmaması, sıcaklık farkları dolayısıyla oluşacak genleşme ve daralmalardan zarar görmemesi, yağmur sularından bozulmaması ve suyu içine almaması, don etkisiyle bozulmaması, içten gelen ve iç yüzeyde oluşan buharın dışarıya çıkmasına engel olmaması gibi temel özelliklere sahip olması gerekmektedir. Dış kaplamaların, binanın görünen yüzünü oluşturduğu için, renk, doku özellikleriyle birlikte estetik yönden de binayı gösteren özellikte olması gerekmektedir. Dış kaplama malzemeleri bina cephesine uygulanabilme yönünden temelde beş ayrı grupta ele alınıp açıklanmaktadır. Boya sizin için bir sorun oluşturuyorsa ve dış cephenin hava koşulları nedeniyle oluşan yıpranmalardan en az şekilde etkilensin istiyorsanız vinil kaplı alüminyum kaplamaları kullanabilirsiniz.

Dış Duvar Kaplama Panelleri ve İç Duvar Kaplama Panelleri Hakkında Detaylı Bilgi

 

Önerdiğimiz Ürünler